Najwyższe standardy muzyczne i artystyczne wymagają wyjątkowej dbałości o szczegóły i rozwiązania technologiczne. Kotłownia jest pieczołowicie zaprojektowanym i świetnie wyposażonym studiem nagrań o światowym potencjale. Połączenie komercyjnej funkcjonalności umożliwiającej produkcję dzieł muzycznych o bardzo wysokiej jakości ze studenckim i naukowym zapleczem technologicznym. Dzięki temu, studenci mają możliwość pracy i eksperymentowania w podobnym środowisku, jak najlepsi realizatorzy branży dźwiękowej.

W Kotłowni, odbywają się wybrane zajęcia z przedmiotów związanych z inżynierią dźwięku:
  • Reżyseria Dźwięku
  • Realizacja Nagrań
  • Produkcja muzyczna
  • Inżynieria Miksowania
  • Podstawy Inżynierii Dźwięku
  • W studio wykonywane są również prace nagraniowe i produkcyjne związane z realizacją inżynierskich i magisterskich prac dyplomowych, a także nagrania i eksperymenty do badań naukowych prowadzonych przez doktorantów i pracowników naukowych AGH. Co więcej, Akademia Górniczo-Hutnicza nawiązała stałą współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie, której bezpośrednim rezultatem jest wspólna realizacja nagrań w ramach zajęć dydaktycznych. Studenci, kierunku Inżynieria Akustyczna AGH, w ramach przedmiotu Realizacja Nagrań rejestrują muzyków - studentów Wydziału Instrumentalnego AM w ramach przedmiotu Praktyka Nagraniowa.

    Jest to unikalna możliwość połączenia inżynierów z artystami i zdobycia cennego doświadczenia dla nagrywających jak i nagrywanych. Podczas zajęć, nagrywane są również nagrania demonstracyjne studenckich i lokalnych zespołów muzycznych z szeroko pojętego nurtu współczesnej muzyki rozrywkowej.