Studio Muzyczne Kotłownia powstało w 2015 roku w budynku dawnej kotłowni, która ogrzewała budynki stołówek na terenie miasteczka studenckiego (obecnie Klub Studio oraz supermarket). Wykorzystanie budynku po utracie swojej funkcji w latach 90 było zróżnicowane - od funkcji usługowych do magazynowych. Wiele było też pomysłów na jego wykorzystanie, ze studyjnym kinem włącznie. Ostatecznie, po kilku latach modernizacji i zaangażowaniu władz Fundacji oraz Uczelni utworzono wysokiej klasy studio nagraniowe, które jednocześnie jest matecznikiem zespołów akademickich AGH. W studiu nagrań kształcą się też nowe pokolenia realizatorów dźwięku dzięki zajęciom dydaktycznym prowadzonym przez WIMIR AGH.

Studio Muzyczne Kotłownia zostało zaprojektowane w oparciu o rozwiązania stosowane w studiach nagraniowych na całym świecie. Prezes fundacji, Łukasz Jura, oraz główny realizator Klubu Studio, Kuba Popiela, odwiedzili kilkanaście studiów nagrań w Europie i dzięki temu doświadczeniu z pomocą dr inż. Pawła Małeckiego z WIMiR AGH zaprojektowali przestrzeń, która w optymalny sposób łączy w sobie funkcje studia nagrań, laboratorium dydaktycznego i sali prób.


Jednym z najciekawszych rozwiązań zastosowanych w budynku jest konstrukcja reżyserki studia nagrań. Sale nagraniowe i pomieszczenia socjalne to bezpośrednio odświeżone pomieszczenia dawnej kotłowni, natomiast reżyserka została wybudowana na zewnątrz dawnego budynku, na osobnych fundamentach, a następnie wokół niej wybudowano drugą warstwę ścian, które połączono z dawnym budynkiem kotłowni.

Dzięki temu reżyserka jest niejako budynkiem w budynku i dzięki temu zapewnia wysoki poziom separacji akustycznej. Wewnątrz gościom ukazują się pomieszczenia dokładnie zaprojektowanej akustycznie przestrzeni, z industrialnie wyglądającymi płytami betonowi, dyfuzorami i innymi ustrojami akustycznymi, które jednak spełniają ściśle założone zadania zapewnienia perfekcyjnej przestrzeni odsłuchowej i nagraniowej.

Studio Muzyczne Kotłownia jest wyjątkowe nie tylko ze względu na budynek, ale również ludzi którzy w nim pracują. Zarówno Orkiestra Reprezentacyjna AGH jak i Chór Con Fuoco prowadzone są od wielu lat przez te same osoby i osiągają z nimi na czele wielkie sukcesy w Polsce i za granicą. W ORAGH jest to już od ponad 10 lat Karol Pyka, natomiast w Con Fuoco od samego początku działalności Diana Mrugała-Gromek.

Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez wysokiej klasy specjalistów z AGH i Akademii Muzycznej w Krakowie, znanych realizatorów i naukowców - Pawła Małeckiego, Mateusza Bienia, Dorotę Czopek i Katarzynę Sochaczewską. Za część techniczną i komercyjną odpowiada Kierownik Studia - Tomasz Dziedzic, który jest jednocześnie Kierownikiem Pracowni Akustycznej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie a z AGH związany był wiele lat jako student, doktorant i ostatecznie dydaktyk.

Ciekawa historia, nowoczesne rozwiązania, wysokiej klasy sprzęt i ambitny zespół - te rzeczy sprawiły, że Studio Muzyczne Kotłownia w ciągu kilku lat działania wyraźnie zaznaczyła swoje miejsce w ofercie dydaktycznej i kulturalnej Akademii Górniczo - Hutniczej.